Skip to Content

Blogy a názory

Syndikovat obsah Blogy a názory
Aktualizace: 1 hodina 4 min zpět

Daniel Herman: Únor 1948: nepřátelé svobody se se svými plány předem netajili

6 hodin 28 min zpět
Výročí komunistického převratu v únoru roku 1948 opravdu není něco, co bychom měli slavit. To je třeba přenechat těm, kterým se stýská po období národního ponížení a nesvobody.
Přesto se podařilo do hlavy mnoha lidí dostat jakousi falešnou mytologii, která dodnes přežívá a v tom je nebezpečná. Známe ty nepravdy asi všichni. Například se za vzor dává, jak jsme si dokázali střežit své hranice a pomine se, že je režim střežil před svými vlastními…
Kategorie: Česko

Ondřej Šteffl: Teorie chodítka

So, 24/02/2018 - 00:07
Děti se pořád šprtají Bělouna, něco se i naučí, jdou k přijímacím zkouškám, některé uspějí jiné ne. Ale že to pro mnohé znamená celoživotní "kulhání" v matematice, o to se nikdo už nestará.
Kategorie: Česko

Pohled zblízka: Únor 48: Teror, vydírání a únosy oponentů. Ale také nemocný a vyčerpaný prezident

Pá, 23/02/2018 - 16:11
Prof. Jiří Kocian se zaměřuje na české a československé dějiny po roce 1945, konkrétně na vývoj politického systému a politického stranictví. Od roku 1994 působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Je členem několika oborových grémií v rámci spolupráce ústavu s dalšími historickými pracovišti, pedagogicky působí na Univerzitě Karlově a na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Autorsky či spoluautorsky se podílel na několika
Kategorie: Česko

Karel Hvížďala: Obecné referendum v době echoefektu

Pá, 23/02/2018 - 14:21
V době, kdy máme vládu v demisi a bylo by zapotřebí jednat o obsazení ministerských funkcí možnými koaličními partnery, připravovat kompromisní návrhy na řešení penzijní a zdravotní reformy, výstavbu silnic a rychloželeznic, posílení obranyschopnosti země atd., se stalo obecné referendum umělým problémem, který zakrývá politický pat. Stačilo se podívat tento týden do Německa, abychom viděli, jak vypadá skutečné jednání o koalici.
Kategorie: Česko

David Klimeš: Únor 1948 podle otce Breburdy: „Sme podruhý ve sračkách, a podruhý až po uši!“

Pá, 23/02/2018 - 12:52
Když jde o historická výročí, historie musí obvykle stranou. Rádi roubujeme naprosto jiné dějinné poměry na ty aktuální a snažíme se o vymazání všech problematických odstínů šedi v černobílém příběhu o dobru a zlu. Nejinak tomu musí být i v případě sedmdesátého výročí komunistického puče.

Proto vinu za Únor 1948 s úlevou svalujeme výhradně na prezidenta Edvarda Beneše, jako by jen on byl hybatelem všeho dění. Proto je Únor soubojem demokracie…
Kategorie: Česko

Alexander Tomský: Mediální obluda

Pá, 23/02/2018 - 12:04
V rozhlasové debatě se spoluautorkou petice/stížnosti papeži na pražského arcibiskupa a žádosti, aby mu neprodloužil mandát, se mi vybavila vzpomínka na režim státní ideologie a udavačství, ale ve svobodném světě by možnost umlčovat oponenta existovat neměla. Politici v Evropě si ale vymysleli na obranu své politiky otevřených hranic, rovnostářství a dalších pitomostí ideologii tzv. politické korektnosti a vyvolali v život dobrovolné cenzory a hlídače slov.…
Kategorie: Česko

Jan Lipold: Jelenovi pivo nelej!

Pá, 23/02/2018 - 10:24
Zachraňte jelena! Tisíce lidí na internetu žádají, aby Šumavský národní park nezabíjel jelena, který ve výběhu na Kvildě zranil jednoho z návštěvníků. Jelen je nevinen, píší.
Kategorie: Česko

Jan Rychlík: Skoncujme s hysterií kolem ruského zasahování do voleb!

Pá, 23/02/2018 - 09:33
Nemám sice žádné sympatie ani k Vladimíru Putinovi ani k Donaldovi Trumpovi, nicméně tentokráte musím oba vzít v ochranu před hysterickou kampaní rozpoutanou kolem údajného ovlivňování amerických voleb Ruskem. Byť vím, že to ani jednomu z nich nepomůže, Putina beru v ochranu proti obviněním, že ovlivnil volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa a Donalda Trumpa proti obviněním, že byl ve spojení s Ruskem, které mu pomohlo vyhrát volby.
Kategorie: Česko

Pavel Kopecký: Dějinný kruh jedné strany

Pá, 23/02/2018 - 08:51
Dějiny mají sklony opisovat kruh. Často v podobě vrcholného sarkasmu, jestli ne frašky. Česká strana sociálně demokratická je toho historickým důkazem.
Kategorie: Česko

Heřman Chromý: Co dlužíme obětem poúnorové komunistické minulosti

Čt, 22/02/2018 - 21:46
Malé zamyšlení nad oceněním účastníků třetího odboje na Úřadě vlády 20. února 2018
Kategorie: Česko

Jiří Pehe: Z Nagana se stává české náboženství

Čt, 22/02/2018 - 17:34
Novinář Josef Káninský napsal v Lidových novinách, že vítězství českých hokejistů na Olympijských hrách v Naganu v roce 1998 má potenciál být přirozeně slaveným státním svátkem. Ve světle toho, jak se na Nagano vzpomíná, jaké emoce ono vítězství dodnes budí, není možná daleko od pravdy.

S Naganem se dnes zachází jako s náboženským mýtem svého druhu. Má svoje ikony a stokrát převyprávěné či odvysílané klíčové momenty (Haškovy zákroky,…
Kategorie: Česko

Stanislav Gálik: Za 10 let bude autem jezdit každý. A bez řidičáku

Čt, 22/02/2018 - 11:47
Všechny nás fascinuje elektrická budoucnost, v níž si svůj vůz dobijeme levně ve vlastní garáži. Ale budoucnost automobilismu není jen o elektřině. Už za pár let si bude moci dovolit jezdit autem každý bez ohledu na své příjmy nebo vlastnictví řidičského průkazu. Automobilový průmysl to změní k nepoznání.
Kategorie: Česko

Miroslav Žák: Andrej Babiš a jeho manažerská krátkozrakost

Čt, 22/02/2018 - 11:15
V posledních dnech si ministerský předseda v demisi Andrej Babiš stěžuje na svou únavu. Na to, že ve všední den pracuje 18 hodin denně, osm hodin jen v sobotu a v neděli. Na to, že žije v neustálém stresu. Na to, že to skutečně už není žádná sranda a že ho dobře informované osoby varují, že by při tomto pracovním tempu mohl přijít o zdraví. A že to tedy bere vážně. Dokonce změnil svůj jídelníček. Jeho informace pro veřejnost jsou plné snahy vyvolat v…
Kategorie: Česko

Václav Němec: Sýrie a naše civilizační propadání

Čt, 22/02/2018 - 11:12
V těchto dnech na území Sýrie opět dochází k páchání mimořádně barbarských válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Zejména východní Ghúta nedaleko Damašku, ale i další místa v Sýrii jsou již po několik týdnů terčem intenzivních a brutálních náletů syrského a ruského letectva, které nejenom neberou žádný ohled na civilní obyvatelstvo, ale jejichž cílem zjevně je toto obyvatelstvo co nejvíce zdecimovat, zlomit, ne-li vyhladit. Jen za…
Kategorie: Česko

Jan Tománek: Divoký západ po česku

Čt, 22/02/2018 - 11:00
Co se týká zbraní, jsem úplný laik - tedy běžný občan - a o zbraně se vůbec nezajímám. S nedávnou (opětovnou) střelbou v americké škole, jsem si ale vzpomněl, co se u nás loni ohledně zbraní řešilo a co způsobilo tak strašné haló.
Kategorie: Česko

Michal Skořepa: Daně 2019: třikrát špatně

Čt, 22/02/2018 - 09:27
Ministerstvo přišlo s balíčkem změn v daních z příjmů pro rok 2019. Pro zaměstnance je balíček možná příjemný, ale z pohledu potřeb české ekonomiky jde návrh úplně špatným směrem.
Kategorie: Česko

David Rath: Má být vězení mučírna - aneb koho má Pelikán v kriminálech?

St, 21/02/2018 - 15:40
V diskusi k mé poznámce o neutěšeném stavu kriminálů, v nichž vidím určitou podobnost s podmínkami panujícími v lágru Lety, se objevily dvě věcné poznámky. První vycházela z úvahy, že vězení by měla být ještě horší, protože mají trestance odradit od zločinů. Druhá se pak pozastavila nad tvrzením, že věznice jsou už dnes dost drahé, a tudíž zlepšení podmínek by stálo ještě více.
Kategorie: Česko

Pavel Kopecký: Sociální demokracie: 10 bodů (k) sjezdu

St, 21/02/2018 - 12:29
Z nedělního mimořádného sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové mám mnoho postřehů. Budu se jim věnovat v příštích dnech, takže prozatím jen desatero odlehčených poznámek:
Kategorie: Česko

Jan Hamáček: Chci nabídnout sociální demokracii novou budoucnost

St, 21/02/2018 - 10:20
Delegáti 40. sjezdu ČSSD mě v neděli zvolili předsedou strany. Jak velká čest a závazek to pro mě je, už asi nemusím opakovat. Ostatně, jak jsem řekl při svém kandidátském projevu, máme před sebou strašně moc práce, ale strašně málo času. Plácat po zádech se můžeme, až pokud uspějeme v podzimních komunálních a senátních volbách.
Kategorie: Česko

Miloš Balabán: Mnichovské otazníky

Út, 20/02/2018 - 19:21
Víkend v politice u nás opanoval sjezd ČSSD. Nemělo by to ale zastínit letošní ročník mnichovské bezpečnostní konference, kde se setkávají politikové a experti z celého světa. Zde naznačený vývoj evropské a globální bezpečnosti může být důležitý pro politiku příští české vlády s důvěrou, i když její vznik je stále zamlžen.

Po několik dekád byl Mnichov příležitostí pro evropské a americké politiky demonstrovat jednotu v bezpečnostních…
Kategorie: Česko


by Dr. Radut