Skip to Content

E15.cz

Syndikovat obsah E15.cz
e15.cz
Aktualizace: 10 min 31 sek zpět

Zimbabwe má po 30 letech nového prezidenta: Emmerson Mnangagwa přebírá rozvrácenou ekonomiku

40 min 41 sek zpět
Na Národním sportovním stadionu v Harare složí prezidentskou přísahu 75letý Emmerson Mnangagwa, který v čele Zimbabwe nahradí dosud jediného postkoloniálního lídra země Roberta Mugabeho. Ten v úterý po téměř 30 letech v úřadu pod tlakem armády a k radosti zimbabwské veřejnosti rezignoval. Svému nástupci zanechal rozvrácenou ekonomiku s obrovskou nezaměstnaností.
Kategorie: Svět

Výrobcům pražců ŽPSV výrazně ubyly zakázky, tržby poklesly o téměř 1,5 miliardy korun

1 hodina 2 min zpět
Společnost ŽPSV z Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku, která je součástí holdingu OHL, zaznamenala loni tržby 1,47 miliardy korun. V roce 2015 měla tržby 2,76 miliardy korun. Firma, jejímž hlavním výrobkem jsou železniční pražce, vykázala v minulém roce zisk téměř 1,66 miliardy korun, meziročně zhruba o 1,4 miliardy korun více. Strmý nárůst zisku je způsoben prodejem akciového podílu ve firmě OHL ŽS za 1,63 miliardy korun.
Kategorie: Svět

Těžařům ropy pomáhají přežít digitální technologie

2 hodiny 48 min zpět
Nízká cena ropy nutí ropné firmy k nasazování nových metod a technologií. Senzory a na ně navázaná analýza získaných dat mohou výrazně snížit náklady na vytěžený barel a zároveň zvýšit výtěžnost ložiska. Analytici z poradenské společnosti McKinsey spočítali, že zvýšení produktivity vrtu o deset procentních bodů může firmě přinést dodatečný zisk až čtvrt miliardy dolarů.
Kategorie: Svět

Zápisník Dušana Kütnera: Není kniha jako kniha

3 hodiny 48 min zpět
Předvolební bible Andreje Babiše s názvem O čem sním, když náhodou spím není až tak standardní knihou, jak by se mohlo zdát. Alespoň podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který hnutí ANO za knihu udělil pokutu 31 tisíc. Části knihy totiž neobsahovaly údaje o zadavateli a zpracovateli a hnutí tak porušilo volební kampaň. Jestli Babišovo knižní opus magnus skončí jednou v Levných knihách za devět korun za výtisk, jak se to stalo spisům exprezidenta Václava Klause, bude mít hnutí co dělat, aby tržby z prodejů na pokutu vůbec stačily.
Kategorie: Svět

Britové míří k největšímu poklesu životní úrovně za posledních 60 let

3 hodiny 51 min zpět
Británie směřuje k nejdelšímu propadu životní úrovně od začátku měření v 50. letech minulého století. Příjmy britských domácností mají dokonce postupně klesat ještě déle, i když ne tak prudce, jako po poslední finanční krizi. Vyplývá to z analýzy britského výzkumného střediska Resolution Foundation, o níž informuje list The Independent.
Kategorie: Svět

Exředitel Pražské strojírny bral deset let plat na neplatnou smlouvu

Čt, 23/11/2017 - 22:07
Bývalý ředitel městské firmy Pražská strojírna Vladimír Říha bral zhruba deset let plat na základě neplatné pracovní smlouvy.
Kategorie: Svět

Katalánci se šikují k dalším protestům za nezávislost. Tentokrát v Bruselu

Čt, 23/11/2017 - 21:41
Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci pod heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku! Cílem je protestovat proti krokům španělské vlády, která koncem října dočasně převzala přímou správu Katalánska kvůli snahám jeho vedení o nezávislost.
Kategorie: Svět

Babiš, Okamura a komunisté ovládnou klíčové výbory

Čt, 23/11/2017 - 20:23
Parlamentní strany se dohodly na obsazení všech sněmovních orgánů s výjimkou těch, které kontrolují tajné služby. Demokratický blok a Piráti mají výhrady.
Kategorie: Svět

Lidé na Štědrý den v Penny Marketu nenakoupí. Jinde zatím ano

Čt, 23/11/2017 - 19:35
Diskonty Penny Market budou mít letos na Štědrý den poprvé zavřeno. Loni měl řetězec, stejně jako většina velkých obchodů, otevřeno do 12 hodin. Další řetězce pro letošek podobný krok zatím neplánují.
Kategorie: Svět

Prohlédněte si surrealistické bankovky. V Zimbabwe se za běžné nákupy platí biliony

Čt, 23/11/2017 - 19:30
Robert Mugabe, prezident Zimbabwe a vydavatel stobiliónové bankovky, po měsících tlaku rezignoval. Po třiceti letech odevzdává kdysi relativně bohatou zemi ve stavu ekonomického rozkladu a bez pořádné vlastní měny. Zároveň vstupuje do učebnic ekonomie.
Kategorie: Svět

Češi postavili v Dubaji distribuční centrum pro luxusní obchodní domy

Čt, 23/11/2017 - 19:00
Pardubická firma Montáže Brož v Dubaji pro společnost Landmark vybavila skladovací halu zhruba za sto milionů korun. Celková hodnota tamního projektu představuje více než pět miliard korun.
Kategorie: Svět

Evropská unie zvažuje, že zařadí Turecko mezi daňové ráje

Čt, 23/11/2017 - 17:24
Evropská unie možná zařadí na černou listinu daňových rájů i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo mezi Ankarou a největším obchodním blokem na světě, uvedla ve čtvrtek s odkazem na informované zdroje agentura Bloomberg.
Kategorie: Svět

Metrostav postaví na Slovensku přivaděč k dálnici za 354 milionů korun

Čt, 23/11/2017 - 17:08
Stavební společnost Metrostav získala na Slovensku zakázku v hodnotě 13,9 milionu eur (354 milionů korun) na výstavbu přivaděče k budovanému úseku dálnice u Žiliny na severu země. Mluvčí správce slovenských dálnic NDS Michaela Michalová ve čtvrtek sdělila, že NDS s Metrostavem podepsala příslušnou smlouvu.
Kategorie: Svět

Glosa Vladana Gallistiho: Druhý pokus Číňanů

Čt, 23/11/2017 - 16:00
Výrok filozofa Herakleita „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky“ si vzali k srdci v energetické skupině CEFC. Po neúspěšném angažmá v mediální skupině Empresa Media Jaromíra Soukupa, kterou brzy opustili, se tentokrát zajímají o zcela jiný kalibr. Druhý pokus má oproti předchozímu působení v Emprese řadu výhod a jednu nevýhodu.
Kategorie: Svět

V Česku přibude speciálních zařízení pro seniory, síť Domov Alzheimer míří do dalších měst

Čt, 23/11/2017 - 15:00
Specializovaný řetězec Domov Alzheimer Radka Žádníka, v němž působí i jeho žena, herečka Zdeňka Žádníková, expanduje. Ke dvěma domovům v Roztokách u Prahy a v Lázních Darkov mají v letech 2019 a 2020 přibýt další tři v Přerově, Dobříši a Mostě.
Kategorie: Svět

Smíchovský Palác Anděl mění majitele, hodnota transakce se blíží půldruhé miliardě

Čt, 23/11/2017 - 13:55
Investiční společnost LaSalle koupila prostřednictvím svého fondu LaSalle E-Regi Palác Anděl v Praze na Smíchově za 57,8 milionu eur (téměř 1,5 miliardy korun). Prodávajícím je firma Aberdeen Asset Management Deutschland.
Kategorie: Svět

Obojživelná Škoda Auto z éry socialismu. Podívejte se, jak vypadal její prototyp

Čt, 23/11/2017 - 13:40
Mladoboleslavská automobilka v dobách socialismu několikrát koketovala s automobilem pro armádu. Ani Škoda 972 se však nedočkala realizace.
Kategorie: Svět

Stát podepsal kupní smlouvu na téměř půl miliardy. Místo vepřína bude památník

Čt, 23/11/2017 - 12:50
Stát uzavřel smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro Romy. Stát za budovy a pozemky zaplatí 450,8 milionu korun včetně daně. Kupní smlouvu dnes v Praze podepsali ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech. Schvalovací doložku za stát podepsal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Muzeum se bude o areál starat.
Kategorie: Svět

ANO dostalo pokutu za Babišovu knihu

Čt, 23/11/2017 - 12:32
Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 31 tisíc korun za knihu předsedy Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím. O pokutě pro politický subjekt za porušení pravidel volební kampaně informoval předseda úřadu Vojtěch Weis, konkrétní subjekt neuvedl. Části výtisku chyběly informace o zadavateli a zpracovateli.
Kategorie: Svět

Zeman již brzy jmenuje Babiše premiérem. Vláda přitom stále nemůže počítat s důvěrou sněmovny

Čt, 23/11/2017 - 12:21
Prezident Miloš Zeman se chystá jmenovat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem kolem 6. prosince, jeho chystanou menšinovou vládu jmenuje zhruba 15. prosince. Zeman to řekl během své návštěvy Moskvy. Ještě před oficiálním jmenováním se s Babišem setká 28. listopadu, aby vyslechl představu budoucího ministerského předsedy o složení vládního týmu.
Kategorie: Svět


by Dr. Radut