Skip to Content

E15.cz

Syndikovat obsah E15.cz
e15.cz
Aktualizace: 21 min 28 sek zpět

Trh s 3D tiskárnami na kov startuje pomalu

59 min 33 sek zpět
Kovový 3D tisk už mění způsob výroby součástek do strojů či tělesných implantátů. Trh s tiskárnami, které pomocí laseru spékají kovový prášek, se ale rozjíždí pomalu. Výrobci a prodejci těchto zařízení uvádějí, že se loni v tuzemsku prodalo snad jen několik desítek kusů tiskáren. Přesné statistiky chybějí. 
Kategorie: Svět

Zápisník Martina Čabana: Každému dle zásluh

1 hodina 59 min zpět
Když dojde na elektronizaci vládnutí, vyplatí se naslouchat Estoncům. Všechny prvky digitalizace státní správy, kolem nichž zbytek Evropy opatrně krouží, v Estonsku zhruba deset let fungují. Na konferenci Digitální Česko 2018 vystoupil předseda estonské Reformní strany Hanno Pevkur. Představil pět pravidel úspěšného e-governmentu – jasné politické vedení, přínosy pro všechny zúčastněné, volné prostředí bez restrikcí, důraz na globální trh a jednoduchost. Z hlediska české elektronizace vládnutí se tím ledacos vysvětluje. Selháváme ve všech pěti bodech. Inu, každý má takový e-government, jaký si zaslouží.
Kategorie: Svět

Mayová chce rychlou bezpečnostní dohodu

1 hodina 59 min zpět
Spojené království plánuje po brexitu co nejužší bezpečnostní spolupráci s členskými zeměmi Evropské unie. Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci v Mnichově v sobotu uvedla, že partnerská dohoda s Bruselem na tomto poli by mohla platit už příští rok. Sladit detaily však zřejmě nebude snadné. EU navíc nechce, aby rozhovory o bezpečnosti jakkoli ovlivnily jednání o obchodní úmluvě s odcházející zemí.
Kategorie: Svět

Komentář Martina Čabana: Sjezd ČSSD rozhodl Zeman

Ne, 18/02/2018 - 23:45
Malý div, že sociální demokracie přepřahá. Spíše je s podivem, že se neuchýlila k tradičnímu českému pangejtismu a nestrhla kormidlo o celých 180 stupňů. Jakkoli otřesená tragédií loňských sněmovních voleb, vybrala si ČSSD do svého čela jednoho z členů dosavadního vedení a bývalého předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. Pravda, za jeho pravou ruku si delegáti nedělního sjezdu zvolili Jiřího Zimolu, zřejmě nejostřejšího kritika expředsedy a expremiéra Bohuslava Sobotky.
Kategorie: Svět

Babiš se sešel se Zemanem, na večeři v Průhonicích řešili podporu vlády

Ne, 18/02/2018 - 22:24
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes v Průhonicích povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem. Vzájemně se informovali o nadcházejících schůzkách, které je čekají v souvislosti s druhým pokusem o sestavení vlády, řekl novinářům po večeři Babiš. Zeman s novináři nemluvil.
Kategorie: Svět

Hamáček bude jednat s ANO o vládě. Strana ale odmítá spolupráci s SPD i trestně stíhanými

Ne, 18/02/2018 - 19:53
Dosavadní místopředseda strany se nebrání vládní spolupráci s ANO Andreje Babiše. Konečné slovo by však nechal na členské základně. Sociální demokracii chce podle svých slov sjednotit. Na post statutárního místopředsedy delegáti zvolili Jiřího Zimolu. Hamáček má rovněž začít vyjednávání o vládě. 
Kategorie: Svět

ČSSD jednala v retro stylu, Zimola rozdával růžové brýle

Ne, 18/02/2018 - 19:48
Královéhradecký kulturní dům Střelnice už něco pamatuje. Je to znát na oprýskané fasádě i zašlém interiéru, které mají svá nejlepší léta dávno za sebou. Zdá se, že to platí i o ČSSD, jíž budova patří. Strana sem svolala mimořádný sjezd, aby ušetřila za pronájem cizích a okázalejších prostor. Lze v tom spatřovat i jistou symboliku. Právě v tomto kulturáku byl v roce 1993 zvolen šéfem sociální demokracie Miloš Zeman.
Kategorie: Svět

Interaktivní stoly a kanceláře sdílené několika firmami naráz. Čtěte, čím vynikají chytré budovy

Ne, 18/02/2018 - 18:46
Nizozemský Amsterdam nechal nahlédnout do budoucnosti realit. Tamní konference Smart Building Conference odstartovala veletrh Integrated Systems Europe 2018, kde se představily trendy v oblasti technologií pro chytré budovy. Ty odrážejí zejména důraz na bezpečnost, využití dat a sdílení.
Kategorie: Svět

Křesťanství je poslední nadějí Evropy, varoval před migranty Orbán v poselství o stavu země

Ne, 18/02/2018 - 18:15
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v tradičním poselství o stavu země hovořil o roli Maďarska jakožto bašty proti migraci. Zároveň varoval před nebezpečím přicházejícím ze západních zemí. Zdrojem tohoto nebezpečí jsou podle něj politici v Berlíně, Paříži a Bruselu, protože tlačí Maďarsko k přijetí politiky, která z jejich zemí učinila imigrantské státy a otevřela dveře k ústupu křesťanství a k šíření islámu.
Kategorie: Svět

Daimler používal k obcházení emisních testů v USA speciální software

Ne, 18/02/2018 - 16:32
Naftové automobily z německého koncernu Daimler byly vybaveny několika softwarovými funkcemi, které byly zřejmě vyvinuty pouze proto, aby vozy prošly emisními testy ve Spojených státech. Informoval o tom německý list Bild am Sonntag s odvoláním na dokumenty amerických vyšetřovatelů.
Kategorie: Svět

Zeman vyzval ČSSD, aby šla do vlády. Ale bez ministrů

Ne, 18/02/2018 - 15:40
Pokles pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny hrozí podle prezidenta Miloše Zemana sociální demokracii, pokud se nebude podílet na vládě s hnutím ANO.
Kategorie: Svět

Veřejné zakázky loni více než dvojnásobně rostly. Jejich hodnota přesáhla 350 miliard

Ne, 18/02/2018 - 15:33
Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27.204 zakázek za 351,1 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 54 procent a byla nejvyšší od roku 2010, Počet se zvýšil o 94 procent. Objem nově vypsaných zakázek klesl o 13 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research.
Kategorie: Svět

Byznysu s kryptoměnami se daří i v rozvojových zemích. Burza z Afriky chce mít miliardu uživatelů

Ne, 18/02/2018 - 14:57
Obchod s kryptoměnami není jen doménou světových finančních center, atraktivní trh představují i rozvojové země. Důkazem toho je burza v Jihoafrické republice. 
Kategorie: Svět

Okamura se neměl stát místopředsedou Sněmovny, řekl Rychetský. Jeho názory považuje za neonacistické

Ne, 18/02/2018 - 14:35
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se vůbec neměl stát místopředsedou Sněmovny. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který označil Okamurovy veřejné postoje za neonacistické. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) řekl, že ho mrzí, že se po volbách ostatní strany nespojily proti SPD. Zároveň ale uvedl, že Okamuru do vedení Sněmovny volil, a neřekl, zda bude hlasovat pro jeho odvolání, jak nyní navrhují lidovci.
Kategorie: Svět

Danit se musejí i výnosy z kryptoměn. Čtěte, jak na to

Ne, 18/02/2018 - 14:03
Investice do bitcoinu a dalších kryptoměn jsou pro mnoho lidí lákavé kvůli vidině ohromujících výnosů. I na ně ale platí daňová povinnost.
Kategorie: Svět

Netanjahu přirovnal Írán k nacistům, vadí mu pokračující jaderný program

Ne, 18/02/2018 - 11:57
Írán je největší hrozbou pro dnešní svět a Izrael proti němu bude konat bez zaváhání, pokud to bude potřeba, řekl dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zároveň Teherán varoval, aby nepokoušel izraelské odhodlání.
Kategorie: Svět

Lektor osobního rozvoje: Technologie jsou jako droga, lidé přestávají přemýšlet

Ne, 18/02/2018 - 11:33
Digitální technologie už zasahují do všech sfér soukromého i pracovního života. Jejich kritici je ale obviňují z ničení mezilidských vztahů i rozvoje nových závislostí. Jak upozorňuje lektor institutu pro osobní rozvoj GrowJob Matěj Krejčí, o příliš přehnaná tvrzení nejde. „Velkou roli hraje dávkování. Jakmile si dáme občas skleničku vína, není to nic proti ničemu, dokonce to může být zdraví prospěšné. Ne tak když vypijeme denně sami celou flašku,“ dodává Krejčí. 
Kategorie: Svět

Policie nakoupila limuzíny BMW za 50 milionů. Mají masážní sedadla a umí rozpoznat zvěř u silnice

Ne, 18/02/2018 - 11:18
Policejní ochranná služba kupuje po pěti letech novou flotilu aut pro ústavní činitele, nakoupí 18 limuzín BMW zhruba za 50 milionů korun. Vyplývá to z registru smluv, píše server iDNES.cz. Premiér, čtyři vybraní ministři a předsedové obou komor parlamentu tak přesednou z vozů Audi do BMW. Důvodem nákupu je podle mluvčí policejního prezidia Evy Kropáčové pravidelná obměna vozidel. Vysloužilá auta bude nadála využívat policie.
Kategorie: Svět

V Íránu se zřítilo letadlo, zemřelo 65 cestujících

Ne, 18/02/2018 - 10:16
Íránské dopravní letadlo s 65 lidmi na palubě se dnes za mlhy zřítilo v horách na jihozápadě země. S odvoláním na záchranné složky o tom informovala íránská média. Podle mluvčího společnosti Iran Aseman Airlines, které letoun patří, zatím není možné s jistotou potvrdit, že havárii nikdo nepřežil. Záchranáři totiž trosky stroje zatím nenašli. Dříve přitom v íránské televizi tvrdil, že neštěstí nikdo nepřežil. Íránské úřady se zatím k nehodě nevyjádřily.
Kategorie: Svět

Seznam se rozšiřuje, za agenta považují Spojené státy další ruské médium

Ne, 18/02/2018 - 09:12
Ruská mediální firma RIA Global se ve Spojených státech zaregistrovala jako zahraniční agent. Oznámilo to v sobotu ve Washingtonu ministerstvo spravedlnosti. Společnost se zabývá tvorbou zpravodajství pro ruskou propagandistickou rozhlasovou stanici Sputnik. Je už čtvrtým ruským subjektem, který označení zahraniční agent musí v USA používat.
Kategorie: Svět


by Dr. Radut