Skip to Content

Měšec.cz

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 6 hodin 59 min zpět

Jakub Petřina, Air Bank: TOP3 garanci jsme zrušili, protože už pro klienty nebyla výhodná

7 hodin 7 min zpět
Poradí si už dnešní bankovní klienti se vším přes internet, nebo pro ně zůstává důležitý osobní kontakt na pobočce? Využívají bezkontaktní výběry, nebo se bojí u bankomatů „pípnout“? To a více v rozhovoru s ředitelem marketingu Air Bank. Air Bank letos na podzim slaví šest let na trhu. S Jakubem Petřinou jsme si povídali o tom, co se za tu dobu povedlo a jací jsou její klienti.
Kategorie: Česko

Bavil zákazníky zaměstnavatele lyžováním, ale odškodnění za úraz nedostal

7 hodin 7 min zpět
Máte nárok na odškodnění úrazu, který se nestal ani při práci, ani team-buildingu, ale na pracovní cestě, kde jste sportovali sice dobrovolně, ale proto, abyste se věnovali zákazníkům zaměstnavatele? Zaměstnanec, který pracoval pro zaměstnavatele jako obchodně-technický poradce, se sjednanou možností vysílání na pracovní cesty, se zúčastnil společně s dalším spoluzaměstnancem zimní akce – čtyřdenního zájezdu do lyžařského střediska v Itálii. Tento zájezd organizoval zaměstnavatel a účelem bylo odměnit významné zákazníky zaměstnavatele za výsledky dosavadní obchodní spolupráce a upevnit s nimi (prostřednictvím zde přítomných zaměstnanců) vzájemné vztahy. Hlavní náplní této akce bylo lyžování. Úkolem zaměstnance zde bylo věnovat se zákazníkům a postarat se o ně tak, aby byli spokojeni.
Kategorie: Česko

Kdo a kdy po vás dědí, když nenapíšete závěť?

Po, 20/11/2017 - 01:00
Když závěť napíšete, je dědictví jasné. I tak ale nesmíte opomenout vaše potomky. Když ale žádnou závěť nenapíšete, dědí se podle zákona a podle dědických tříd. Každý má podle nového občanského zákoníku právo za svého života sepsat závěť, ve které se rozhodne, komu odkáže svůj majetek. O tom, jak závěť sepsat, jsme již psali v článku Jak sepsat závěť? Notářská komora ČR ale v současné době zveřejnila několik informací týkající se závěti, které dle jejích zkušeností lidé neví, nebo je často opomíjejí.
Kategorie: Česko

Zlaté časy života v socialismu? Zavzpomínejte s námi na realitu i vtipy

Po, 20/11/2017 - 01:00
Byly to doby, kde se vtipy kritizující ekonomiku a hospodářství staly středem lidové slovesnosti. Do dnešní doby se nám tak zachovalo nejedno žertovné povídání, které tehdejší dobu výstižně popisuje. Nezájem o věci veřejné, klesající schopnost socialistického zřízení zajistit zboží a služby základní potřeby, neschopnost plnit sliby, perspektivy stagnující životní úrovně a kvality života – to vše se odráželo v lidové slovesnosti. Nejeden humorně pojatý popis socialistického realismu vypráví o tom, jak to v socialistické ekonomice skřípalo.
Kategorie: Česko

Jak si pojistit dům zvenku i zevnitř? Tohle vás může překvapit

Čt, 16/11/2017 - 01:00
Pojistit si stavbu, domácnost, nebo byt? Někdy se vyplatí zkombinovat více pojištění dohromady, abyste byli krytí opravdu před vším. A víte, co dělat, když se opravdu stane škoda? Při koupi či pronájmu nemovitosti často řešíme i otázku, jestli si sjednáme pojištění, případně jaké. Podívejme se tedy, jaké varianty pojištění můžete obecně na českém pojistném trhu najít a co vás může při sjednání překvapit.
Kategorie: Česko

Jaké jsou vaše nároky, když máte kratší pracovní úvazek?

Čt, 16/11/2017 - 01:00
Jak je to s odměňováním, přesčasy, dovolenou při kratší pracovní době? A co když zaměstnavateli přestal váš kratší pracovní úvazek vyhovovat, chce více vaší práce – může vás propustit? Pokud podle dohody se zaměstnavatelem pracujete na kratší úvazek (o tom jsme psali v článku Chcete kratší pracovní dobu? Kdy vám zaměstnavatel musí vyhovět), nemá to na váš nárok na dovolenou v zásadě vliv. I tehdy máte právo nejméně na 4 týdny dovolené za kalendářní rok, pokud splníte obecné podmínky. Rozdíl oproti situaci, kdy pracujete s plnou pracovní dobou, spočívá pouze v tom, že v případě pracujícího na plný úvazek s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou 4 týdny odpovídají 20 dnům dovolené (4 týdny x 5 pracovních dní), pro zaměstnance pracujícího kupř. jen 2 dny v týdnu to představuje jen 8 dní dovolené (4 týdny x 2 pracovní dny).
Kategorie: Česko

Android Pay je v Česku. Startuje se čtyřmi bankami

St, 15/11/2017 - 01:00
Mobilem s NFC už v Česku můžeme platit pár let, ale nyní tu přibyla další alternativa, která vám umožní vybrat si kartu pro danou transakci. Zatímco Apple Česko pro platby stále ignoruje, Google oficiálně spustil placení mobily i u nás. Aplikace však umí víc. V úterý 14. listopadu 2017 byla v Česku oficiálně spuštěna služba Android Pay, za kterou stojí společnost Google. Čechům se tak otevřela další možnost platit mobilem, ale připomeňme si, že nejde o jedinou cestu.
Kategorie: Česko

Zůstali jste po rozvodu v domě či bytě expartnera? Musíte mu platit nájemné a služby

St, 15/11/2017 - 01:00
I když jste nikdy nepodepsali žádnou nájemní smlouvu a nezavázali se platit nájemné, tak pokud je dům či byt exmanžela, a ne společný, musíte po rozvodu platit až do odstěhování nájemné a služby bývalému. Nezaplatíte-li včas, tak i s úroky. Exmanželovi došla po rozvodu trpělivost s exmanželkou a zažaloval ji o placení nájmu za užívání domu, jehož je vlastníkem, a náhradu za spotřebovaný plyn a elektřinu, a to i s příslušenstvím z titulu prodlení s úhradou plateb. Téměř 2 roky (od 1. 9. 2009 do 31. 7. 2011) mu totiž exmanželka nic neplatila, ačkoliv ji k tomu vyzval. Nižší soudy jí uložily povinnost zaplatit.
Kategorie: Česko

Finanční produktové novinky v říjnu: rychlejší převody i pomoc v žalu

Út, 14/11/2017 - 01:00
Stále více pojišťoven přistupuje k nové segmentaci u autopojištění. Banky digitalizují a spouštějí svá API. Novinkou je také mnoho mobilních či online aplikací a chatů. Souhrn finančních produktových novinek za říjen 2017. Společnost AXA má online aplikaci, která slouží pro hlášení pojistných událostí v životním pojištění. V rámci hlášení je možné oznámit více škod z různých rizik, která máte pojištěna (tedy například hospitalizace, pracovní neschopnost, chirurgický zákrok atd.).
Kategorie: Česko

Chcete kratší pracovní dobu? Kdy vám zaměstnavatel musí vyhovět

Út, 14/11/2017 - 01:00
Jak se liší kratší pracovní doba a zkrácená pracovní doba? Kdo na ně má nárok? Kdy může zaměstnavatel i rodičům malých dětí odmítnout kratší pracovní úvazek a co jsou to vážné provozní důvody? Kratší pracovní úvazky, tedy zaměstnávání na kratší pracovní dobu, je v ČR stále poměrně málo rozšířené. Kratším pracovním úvazkem je třeba rozumět ve smyslu ust. § 80 zákoníku práce kratší pracovní dobu, která může být pod rozsah stanovený v ust. § 79 zákoníku práce (tedy základní rozsah) dohodnuta pouze individuální dohodou mezi konkrétním zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Kategorie: Česko

Zdravotní pojištění 2018: Vyšší minimální zálohy a více státních pojištěnců

Po, 13/11/2017 - 01:00
Příští rok výrazněji vzroste minimální záloha na zdravotní pojištění. Kromě toho také vznikne nová kategorie státních pojištěnců, do které budou spadat vysokoškolští studenti, kterým už bylo 26 let. Příští rok opět dojde k růstu minimálních záloh a k dalším změnám v oblasti zdravotního pojištění. V dnešním článku si je popíšeme. Navazujeme na text o zálohách a novinkách v sociálním pojištění v roce 2018, které jsme si popsali minule.
Kategorie: Česko

Z nových rezervačních smluv u realitek se už bez následků nevyvléknete

Po, 13/11/2017 - 01:00
Nepospíchejte s uzavřením rezervační smlouvy u realitních kanceláří. Nejprve si pečlivě vybranou nemovitost prověřte, teprve pak podepište a složte rezervační zálohu. Podepisujte smlouvu jen až po prověření nemovitosti. Ne každá rezervační smlouva s realitní kanceláří (RK) je neplatná, abyste od ní mohli bez následků odstoupit. RK se poučily z případů, kdy jim soud uložil vrátit zájemcům složenou zálohu, kterou si nechaly místo provize jako smluvní pokutu. Kdy se ze smlouvy nevyvléknete?
Kategorie: Česko

Sociální pojištění 2018: Kolik příští rok zaplatíte na zálohách?

Pá, 10/11/2017 - 01:00
Příští rok výrazněji vzroste minimální záloha na sociální pojištění. Tím ale změny v této oblasti nekončí. Přibudou dvě nové dávky a u dalších dojde ke zvýšení. Jako každý rok i ten příští dojde k růstu minimálních záloh a k dalším změnám v oblasti zdravotního a sociálního pojištění. V dnešním článku se zaměříme na změny v oblasti sociálního pojištění.
Kategorie: Česko

Internetové a mobilní bankovnictví Era/Poštovní spořitelny

Pá, 10/11/2017 - 01:00
Je to Era, nebo Poštovní spořitelna? Mnoho lidí si jména této banky stále plete. Ale přesnější je napsat, že nejde vlastně o banku, ale o značku či značky mateřské banky, kterou je ČSOB. Nejprve byla Poštovní banka. To se psal rok 1991 a šlo o samostatnou banku s bankovním kódem 1400. O čtyři roky později v roce 1995 se stává součástí Investiční banky, do této banky se slučuje, a tím se mění i její název na Investiční a poštovní banku. Pobočky bývalé Poštovní banky se stávají Poštovní spořitelnou, což je jen obchodní značka IPB, kód banky tehdy byl 5100.
Kategorie: Česko

Při bankování si na počítač dáváme pozor, ale na mobil ne. Tím je pak nebezpečný

Čt, 09/11/2017 - 01:00
Zabezpečování stolních počítačů bereme vážně. U mobilních telefonů jsme ale velmi neopatrní. I přes fakt, že se skrze mobilní telefony přihlašujeme do internetového bankovnictví. Šikovní podvodníci cílí na každé slabé místo a nezabezpečený telefon je pro ně jako pozvánka. Při zabezpečování stolních počítačů nebo notebooků jsou Češi důslední a dávají si záležet. V případě chytrých telefonů už ale tak opatrní nejsme. Kromě absence zabezpečení a antivirového programu klidně využijeme pro přístup do internetové banky veřejnou Wi-Fi síť. O chování Čechů v internetovém prostředí informovala Česká bankovní asociace.
Kategorie: Česko

Má nemocný chudý člověk výhodu ve sporu s rozhádanými spoluvlastníky?

Čt, 09/11/2017 - 01:00
Může být v řízení o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví důvodem pro přiznání vyššího vyrovnávacího podílu, než jaký podle výše podílu druhému spoluvlastníkovi náleží, nepříznivý zdravotní stav? Pokud se má ze společného domu odstěhovat např. invalida? Někdy se jen těžko dokáží spoluvlastníci dohodnout o správě a užívání věci, kterou společně vlastní. Tím spíše, jde-li o nemovitost, ať už sloužící k rekreaci – každý ji chce samozřejmě užívat ve stejnou dobu atp., a tím spíše k bydlení, společnému trvalému bydlení. U rozhádaných rozvádějících se manželů nebo rozvedených exmanželů je to nabíledni. Proto také podle ust. § 1140 odst. 1 (nového) občanského zákoníku (o. z.) nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat. Každý ze spoluvlastníků může podle ust. § 1140 odst. 2 o. z. kdykoli žádat o své oddělení ze spoluvlastnictví, lze-li předmět spoluvlastnictví rozdělit, nebo o zrušení spoluvlastnictví.
Kategorie: Česko

Jak se liší ceny u povinného ručení s bonusy a bez bonusů?

St, 08/11/2017 - 01:00
S nárokem na bonus cena povinného ručení dramaticky klesá. A naopak – s nulovým bonusem můžete platit cenu i trojnásobnou. Ovšem pozor, záleží i na výběru pojišťovny. Co jedna nabízí za 6000 Kč, za to u jiné zaplatíte i 12 000 Kč. Povinné ručení si ze zákona musíte sjednat ke každému vozidlu, se kterým plánujete vyrazit na pozemní komunikace. A ačkoli v České republice existují i „dobrodruzi“, kteří se sjednáváním pojištění nezdržují a vyrážejí rovnou, zaměřili jsme se v článku na to, jak moc se liší cena základního balíčku povinného ručení (limit 35/35 milionů), když si sjednáte pojištění s bonusy a když na bonusy nemáte nárok. Pro účely výpočtu jsme použili vždy osobu, které je 45 let a bydlí v Praze.
Kategorie: Česko

Internetové a mobilní bankovnictví PPF banky (galerie)

St, 08/11/2017 - 01:00
Malá pobočkami, velká majetkem a rozsahem bankovních operací. PPF banka obsluhuje hlavně korporátní a privátní klienty, ale má účet i pro drobné občany. Jen se o něm moc neví. Do obchodního rejstříku byla zapsána na Silvestra 31. 12. 1992 jako Royal Banka CS. Následně se 1. ledna 1995 přejmenovala na První městskou banku a po necelých 10 letech, 1. září 2004, světlo bankovního světa spatřila PPF banka.
Kategorie: Česko

Jan Bláha, Fio banka: Nabídneme kreditky, pak splátkové úvěry a platby mobilem

Út, 07/11/2017 - 01:00
Páté největší bance v ČR v posledních letech přibývá sto tisíc klientů ročně. Největším zdrojem je trojice největších bank, od kterých přechází nespokojení klienti hledající levnější alternativu. Skupina Fio začínala na trhu původně jen s investicemi. Díky velikosti bankovního trhu ale nyní 90 % klientů využívá bankovní služby. Ještě letos Fio banka nabídne klientům kreditní karty, pak přijdou na řadu i klasické úvěry a platby mobilem.
Kategorie: Česko

Nerozdávejte majetek v depresi či nemoci. Až budete fit, nezískáte ho zpět

Út, 07/11/2017 - 01:00
Nemocný senior rezignoval na život a rozdal majetek. Pak si to rozmyslel, ale zpátky dostane jenom minimum a jen pro formální nedopatření. Peníze na účtu totiž nelze darovat tak, že někomu umožníte přístup do internetového bankovnictví. Staršímu pánovi zemřela manželka a ztratil zájem o okolní svět. Souhlasil tak, aby ho rodina umístila do domova pro seniory. Následně začal rozdávat svůj majetek a obdarovával vnuky a jejich matku. Částku 215 000 Kč předal vnukům osobně. Částku v celkové výši 59 000 Kč vnuk postupně vybral z účtu dědečka, k němuž měl přístup prostřednictvím internetového bankovnictví.
Kategorie: Česko


by Dr. Radut