Skip to Content

Měšec.cz

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 4 hodiny 47 min zpět

Vyšší mzda nestačí. Nejméně exekucí mají tam, kde je nejvíce úplných rodin

Pá, 23/02/2018 - 01:00
[5 minut čtení] Zjišťovali jsme, jaký je úspěšný recept na dluhovou imunitu. Nejméně se s nezvladatelnými dluhy potýkají lidé ze Zlínského kraje a na Vysočině. Základem je úplná rodina a své sehrává i víra. Každý desátý Čech starší 15 let je v exekuci. Ukazují to data Exekutorské komory ČR za rok 2017. Z celorepublikového průměru ale výrazně vybočují čtyři kraje, což dobře ukazuje projekt Mapa exekucí od neziskové společnosti Otevřená společnost.
Kategorie: Česko

Bylo dítě při nehodě v nevyhovující autosedačce? Pojišťovna vám sníží odškodnění

Pá, 23/02/2018 - 01:00
[4 minuty čtení] Dávejte si pozor, v jaké autosedačce převážíte dítě. Přestože havárii nezaviníte, pojišťovna se bude bránit, že kdyby dítě sedělo ve správné sedačce, zranění bude menší. A máte problém. Pokud jste se na vzniku škody podíleli vy sami coby poškození, snižuje se tím míra odpovědnosti toho, kdo škodu zavinil. Jak postupovat v citlivé záležitosti, kdy havárii zavinil protijedoucí řidič, ale vy jste jako rodiče k zdravotnímu poškození dítěte přispěli jeho posazením do nevyhovující autosedačky? Může pojišťovna snížit odškodnění, a pokud ano, o kolik?
Kategorie: Česko

Jak na vyplnění daňového přiznání, když jste byli zaměstnancem i OSVČ? (Návod)

Čt, 22/02/2018 - 01:00
[6 minut čtení] Měli jste v loňském roce klasické zaměstnání, ale ještě jste si něco přivydělali jako živnostník? Máme pro vás návod krok za krokem, jak vyplnit daňové přiznání. Pomalu, ale jistě se blíží lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Za některé to udělá zaměstnavatel, jak jsme si ukázali v článku Chcete aby za vás zaměstnavatel vyřešil daně? Toto mu do půlky února musíte donést. Pokud ale nespadáte do kategorie, která může využít této možnosti, zůstává vyplnění daňového přiznání jen a jen na vás. Připravili jsme si proto několik příkladů, kde si ukážeme, jak daňové přiznání vyplnit krok za krokem.
Kategorie: Česko

Názor: Proč je zakázáno vzájemné zaměstnávání manželů?

Čt, 22/02/2018 - 01:00
[6 minut čtení] Co když by rodině taková forma „podnikání“ vyhovovala? Nejde o zbytečný zákaz, který přináší jen komplikace? A nepřehánějí to trošku právníci s lobbingem? Pracovněprávní vztah nemůže být mezi manžely. Proč tomu tak je? Je tento zákaz nutný? Neztěžuje svobodné nakládání s vlastním majetkem a rozhodování o sociálních a ekonomických otázkách?
Kategorie: Česko

Chystá se nový „bič“ na nepoctivé směnárny. Zhatit jej ale mohou banky

St, 21/02/2018 - 01:00
[7 minut čtení] Dvě hodiny času na vrácení peněz mají dostat klienti směnáren. Počítá s tím návrh novely, kterou předkládají poslanci za Starosty a nezávislé. Banky se bojí komplikací. Zákazníci směnáren mají dostat novou obranu proti pro ně nevýhodným obchodům. Počítá s tím návrh změny zákona o směnárenské činnosti, kterou k projednání do sněmovny posílají poslanci zvolení za hnutí Starostů a nezávislých. Klienti směnáren mají podle navržené změny nově dostat čas na odstoupení od obchodu.
Kategorie: Česko

Mít více pojištění najednou se vám může vyplatit. Naučíme vás to

St, 21/02/2018 - 01:00
[9 minut čtení] Někteří si myslí, že mají vše pojištěno jen jednou, ale často je tomu naopak. Někdo má pojištění k platebním kartám, jiný je pojištěn skupinově u zaměstnavatele, další si pojistí chtěná rizika v balíčku pojištění. Tím získáváte takzvané množné pojištění. A má smysl jej uzavřít cíleně. Množné pojištění definuje Nový občanský zákoník (NOZ) v § 2816 takto: Je-li týž pojistný zájem pojištěn proti témuž pojistnému nebezpečí a pro tutéž dobu u několika pojistitelů, vzniká množné pojištění. Pojistitele berme jako synonymum pro pojišťovnu.
Kategorie: Česko

Jezdíte rádi na hory? Jestli jste moc vysoko, cestovní pojištění vám neplatí

Út, 20/02/2018 - 01:00
[7 minut čtení] Podmínky pojišťoven se často liší. Zatímco jedna vám uhradí náklady na horskou službu i pátrání, ať se zraníte kdekoli, jiná bude řešit, jestli jste zranění, jestli se nacházíte v nízké výšce nad mořem apod. Vypravíte se za zimními sporty do zahraničí a jako správný zodpovědný člověk si sjednáte cestovní pojištění. Při sjíždění svahu se ale bohužel něco přihodí a vy se zraníte. Musí pro vás dojet horská služba a odvézt vás do nemocnice.
Kategorie: Česko

V zákoníku práce jednoduchá řešení sporů nenajdete. Vysvětlily je až soudy

Út, 20/02/2018 - 01:00
[8 minut čtení] Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Zákon mohou závazně vyložit jen soudy. Poučte se ze sporů jiných, které soudy rozřešily. Přinášíme sedmý přehled odpovědí za rok 2017 na sporné otázky mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.
Kategorie: Česko

Vyšší daně z pronájmu, akcií i bitcoinu. Chystaná změna ušetří jen běžným střádalům

Po, 19/02/2018 - 01:00
[4 minuty čtení] Ministerstvo financí chce od roku 2019 vybírat vyšší daně z příjmů z pronájmu či kapitálu. Výjimku dostanou jen příjmy daněné srážkovou daní. Ty se uplatňují třeba na spořicích účtech nebo na spoření na důchod. Od roku 2019 mohou státu odvádět více peněz na daních ze zisků lidé, kteří pronajímají byt nebo třeba obchodují s akciemi či virtuálními měnami. Naopak navržená změna daňových zákonů z dílny ministerstva financí nepočítá se zvýšením daně třeba u spořicích účtů, stavebního spoření nebo výnosů ze spoření na důchod.
Kategorie: Česko

Služba Dopis Online už vás neochrání. Poslední den lhůty večer stejně pojedete na poštu

Po, 19/02/2018 - 01:00
[4 minuty čtení] Máme špatnou zprávu pro všechny, kdo nechávají vyřizování úředních záležitostí na poslední chvíli. Už neplatí, že pro zachování lhůty pro podání úřadu stačí požádat po internetu o službu, rozhoduje čas vytištění a kompletace zásilky. Před časem jsme uklidnili všechny, kdož propadají prokrastinaci a činí všechno, včetně úředních podání, na poslední chvíli, že pro zachování lhůty pro včasnost podání ve smyslu § 40 odst. 1 písm. d) SŘ, stačí použít elektronickou službu Dopis Online a mít od držitele poštovní licence – České pošty – poštovní stvrzenku s datem posledního dne lhůty.
Kategorie: Česko

Daň z příjmu fyzických osob: co byste měli vědět, než začnete vyplňovat formulář

Pá, 16/02/2018 - 01:00
[5 minut čtení] Praktické informace o lhůtách, úrocích z prodlení a případném penále, pokud nestihnete daňové přiznání podat včas. Víte, do kdy musíte letos vše podat? Pomalu se blíží konec února a nastává i období, kdy lidé začínají řešit daňová přiznání k dani z příjmů fyzických osob. V článku si proto shrneme základní informace o lhůtách, termínech, pokutách a místech, kam konkrétní přiznání zaslat, a následných dokumentech, které se s daňovým přiznáním pojí.
Kategorie: Česko

Vybíráte podílový fond? Nenechte se nalákat na výsledek jednoho roku

Pá, 16/02/2018 - 01:00
[5 minut čtení] Poslední článek série o podílových fondech se zaměří na způsob vyhodnocení výkonnosti fondu a shrne všechny důležité myšlenky, které byly v předchozích článcích zmíněny. Možná jste si již z různých reklam fondů všimli, jak uvádějí úžasně vysoké roční výnosy. Naše první myšlenka by mohla být něco ve stylu „wow, podílový fond si vedl fakt skvěle“. No ano, vedl si dobře za poslední rok, ale měli bychom se podívat spíše na delší časový horizont s výkonností, která může být již významně nižší. Jaký je zde příběh na pozadí? Podívejme se společně na fiktivní příklad výkonností velkého podílového fondu:
Kategorie: Česko

Pojištění k hypotéce mají háček. Nemůžete se bránit, když pojišťovna odmítne platit

Čt, 15/02/2018 - 01:00
[5 minut čtení] Klientka banky se stala invalidní. Byla proti tomu pojištěná, ale pojišťovna ze stejné finanční skupiny odmítla vyplatit pojistné plnění. Žena pojišťovnu zažalovala. Nejvyšší soud řekl, že na to nemá nárok, protože pojištění uzavřela banka. Stejně mají smlouvy nastavené i jiné banky. Pojištění života či trvalých následků sjednávané s bankou k hypotéce mají vadu na kráse. V případě sporu s pojišťovnou, která neuzná váš důvod k vyplacení pojistného plnění, nemáte možnost obrany. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu ČR z července roku 2017 (spis. zn. 23 Cdo 4513/2016), který rozhodoval spor klientky Hypoteční banky s ČSOB Pojišťovnou.
Kategorie: Česko

Chtěla pro dceru vyšší výživné, ta jej ale otci odpustila. Soudy však daly za pravdu matce

Čt, 15/02/2018 - 01:00
[4 minuty čtení] Můžete se dohodnout na odpuštění výživného nebo jeho doplatku pro nezletilé dítě, jakmile dítě dosáhne zletilosti a už ho nemáte platit k rukám druhého rodiče, ale přímo dítěti? Může do toho druhý rodič mluvit? Z toho, co bylo justicí uvolněno pro veřejnost, rozhodně nelze dojít k tomu, že by rodiče využívali nároky svých společných dětí proti sobě navzájem jako zbraň právě v popisovaném případě. Ale je pravda, že tomu tak jinde často bývá. Když už si bývalí partneři či manželé nemohou provádět naschvály přímo, činí tak skrze své děti.
Kategorie: Česko

Jak vložit hotovost na účet do jiné banky?

St, 14/02/2018 - 01:00
[4 minuty čtení] Máte hotovost, ale nemáte přístup k účtu nebo k internetu. Potřebujete ale, aby někdo jiný vaše peníze na účtu obdržel. Některé banky vám umožní vložit u nich peníze na účet jiné banky, i když tam nemáte účet. Je jich ale hodně málo. A existuje i levnější varianta. Když chcete někomu poslat peníze, je nejrychlejší metodou bez pochyby převod peněz z účtu na účet. Banky navíc převody mezi sebou v posledním roce výrazně zrychlily a u řady bank už dnes platí, že pokud stihnete příkaz k úhradě odeslat do určitého času, cizí banka příjemce obdrží peníze ještě ten samý pracovní den. O tomto tématu jsme psali ve článku Banky mohou zrychlit převody. Některé si radši nechají zaplatit expresní platbu. Od té doby už ale zrychlily převody i další banky.
Kategorie: Česko

Když skončíte po pracovním úrazu na pracáku, už nebudete tratit na zvyšování minimální mzdy

St, 14/02/2018 - 01:00
[5 minut čtení] Renty za poškozené zdraví už nebudou snižovány podle aktuální výše valorizované minimální mzdy. Bude se odečítat fiktivní výdělek toliko ve výši původní nižší minimální mzdy v době, kdy přišli na zdraví poškození zaměstnanci o práci. Ukážeme vám, jak. Pracovní úraz či nemoc z povolání si často vynutí váš přechod na hůře placenou práci, nebo dokonce ztratíte schopnost pracovat a vydělávat si zcela. Zaměstnancům se proto přiznává pravidelné odškodnění – renta v podobě náhrady za ztrátu na výdělku příslušející po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, resp. při uznání invalidity z uvedených důvodů.
Kategorie: Česko

Konec superhrubé mzdy vám zvýší výplatu. Babišova vláda navrhuje, co premiér dříve odmítal

Út, 13/02/2018 - 01:00
[6 minut čtení] Ministerstvo financí připravilo návrh na změnu danění výplaty a příjmů OSVČ. Server Měšec.cz spočítal, co to udělá s vaší peněženkou, pokud změny skutečně od příštího roku začnou platit. Už od příštího roku se může čistá mzda počítat podle nových pravidel. Ministerstvo financí navrhuje zrušení superhrubé mzdy a návrat ke klasické hrubé mzdě. To chce doprovodit zvýšením základní daňové sazby ze současných 15 na 19 procent a zavedením druhé sazby ve výši 24 procent na příjmy nad 1,5 milionu korun za rok. Druhá sazba má nahradit současné solidární zvýšení daně, které chce návrh zrušit.
Kategorie: Česko

Kdy a jak vám mohou odebrat či snížit osobní příplatek?

Út, 13/02/2018 - 01:00
[8 minut čtení] Pracujete pro stát a dosahujete velmi dobrých pracovních výsledků nebo plníte větší množství úkolů? Můžete získat osobní příplatek. Kdy vám ho naopak mohou snížit nebo odebrat? Co si může zaměstnavatel dovolit? Před časem jsme se zabývali problematikou snižování mzdy prostřednictvím odebrání její výkonové složky, tedy pravidly v soukromé – privátní, podnikatelské sféře, a to v článku Kdy vám mohou odebrat výkonovou hodnotící složku mzdy a snížit tak výplatu? Jistě ale přijdou vhod i informace o pravidlech v sektoru státní a veřejné správy a služeb, který odměňuje platem, tedy konkrétně možnostech snižování nebo odebírání tzv. osobního ohodnocení – osobního příplatku.
Kategorie: Česko

Produktové novinky v lednu 2018: platba kartou bez příplatků, igelitka nesmí být zdarma

Po, 12/02/2018 - 01:00
[20 minut čtení] Banky zdražují své služby, i Česká pošta zdražuje své služby a zvyšují se úrokové sazby. Kromě toho si musíte připlatit, pokud chcete od obchodníka igelitovou tašku. Naopak už po vás nesmí chtít poplatek za platbu kartou. Podívejte se, co se ještě v lednu změnilo. U ČSOB Leasing si od ledna můžete sjednat tzv. Truck Půjčku. Ta se zaměřuje na malé a střední dopravce, kteří zvažují nákup nového tahače nebo návěsu.
Kategorie: Česko

Zaparkované auto shořelo a způsobilo škodu za miliony. Zaplatí ji pojišťovna z povinného ručení?

Po, 12/02/2018 - 01:00
[8 minut čtení] Povinné ručení se uzavírá kvůli odpovědnosti z provozu vozidla. Co všechno je ale provoz? Zaplatí pojišťovna i za škodu způsobenou vozidlem mimo jízdu? Při parkování? Co třeba požár v parkovacím domě kvůli závadě elektroinstalace? S ohledem na značná rizika a nebezpečí, která přináší dopravní provoz a v něm se pohybující vozidla, má jejich provozovatel přísnou (objektivní) odpovědnost za případně způsobené škody, které se může zprostit pouze, prokáže-li, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí. Podle § 2927 odst. 1 nového občanského zákoníku ten, kdo provozuje dopravu, nahradí škodu vyvolanou zvláštní povahou tohoto provozu. Stejnou povinnost má i jiný provozovatel vozidla, plavidla nebo letadla, ledaže je takový dopravní prostředek poháněn lidskou silou.
Kategorie: Česko


by Dr. Radut