Skip to Content

Javory jdou k zemi, nahradí je platany

Alej na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově v posledních dnech prořídla. Motorové pily se musely „zakousnout“ do mohutných kmenů stromů, které tu po celá desetiletí rostly. Dendrolog posoudil stav aleje a vydal jasné stanovisko – některé javory musí k zemi, jinak mohou být životu nebezpečné pro chodce, kteří alej hojně využívají k procházkám.

„Stromy jsou už téměř vykácené, do poloviny listopadu pracovníci budou frézovat pařezy, které tu zůstaly. Pak proběhne náhradní výsadba nových stromů. Do konce listopadu vysadíme alej platanů - půjde o vzrostlé stromy Platanus Acerifolia se zapěstovanou korunkou s obvodem kmene až 18 centimetrů,“ uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Dřeviny, které musely k zemi, patří městu Přerovu i Povodí Moravy. S jejich mýcením se postupně začalo letos na jaře, masivní kácení začalo až v posledních říjnových dnech.

„Kácení stromů není nikdy příjemná záležitost, ale zpráva od dendrologa je výmluvná – stromy mají infekci kosterního větvení, infekci kmene, postihlo je dynamické prosychání. A to je jen stručný výčet „nemocí“ oboustranné javorové aleje, která lemuje řeku Bečvu. Nemůžu dopustit, aby stromy někoho zabily,“ zdůraznil závěrem Michal Zácha. Podle něj mladé platany plnohodnotně nahradí současnou alej, která patří k oblíbeným odpočinkovým místům Přerovanů.

Komentáře

Vražda provedená předposranými úředníky

"Nemůžu dopustit, aby stromy někoho zabily, proto je raději všechny povraždím." Takto by měla správně znít replika pana Zacha.

Bez uzardění musím konstatovat, že v Přerově jsou stejní pitomci jako v jiných městech. Žijeme v předposrané době ničení přírody. Nějakým vandalem to nekončí, nejhorší jsou ti, co za přírodu odpovídají. Ve jménu arogance moci si honí svoje ego, zatímco mizí vzrostlé stromy a zvětšuje se prašnost a jiná negativa ve městech. Čert nám byl takové trouby dlužen!

Pavel D. F. Hrubý
odpovědný redaktor Střípků z regionustory | by Dr. Radut