Skip to Content

Co nám brání v podnikání? – Především my sami!

Na druhé zářijové úterý (9. 9.) připravilo Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov pro studenty středních škol i širokou veřejnost jedinečnou akci s názvem „Co ti brání v podnikání?“. Jednadvacetiletý podnikatel Jirka Rostecký, který na akci spolupracoval, pak odpověděl na otázku během programu výstižně: „V podnikání vám nejvíc nebrání zákony, daňové předpisy, nedostatek financí, ale vy sami, vaše smýšlení.“

Celostátní kampaň Informačních center pro mládež se letos zaměřila na oblast podnikání. ICM Prostějov se do ní zapojilo právě akcí s názvem „Co ti brání v podnikání?“. Dopoledního programu, který proběhl za podpory odboru školství, kultury a sportu Magistrátu města Prostějova v prostorách Kulturního klubu u hradeb DUHA, se ve dvou vlnách zúčastnilo 165 studentů ze šesti prostějovských středních škol. Odpolední program pro veřejnost probíhal v prostorách Cyrilometodějského gymnázia, kde jej navštívilo 10 zájemců o problematiku podnikání, a tak se nesl spíše v komorním duchu.

„Cílem naší kampaně bylo ukázat zejména mladým lidem různé možnosti, jak začít podnikat, kdo jim může pomoci, kdo je případně může finančně podpořit, a nabídnout jim setkání se zajímavými osobnostmi z této oblasti, a tím v nich také podnítit zájem o podnikání,“ přibližuje smysl celé akce Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Studenti i zájemci z řad veřejnosti mohli během programu vyslechnout řadu zajímavých prezentací. Informace o živnostenském podnikání zprostředkovala Antonie Orálková, vedoucí obecního živnostenského úřadu, a přehled o možných příspěvcích na podporu uchazečů o práci zahajujících své podnikání podala Gabriela Juráčková, poradkyně pro volbu a změnu povolání z Úřadu práce ČR.

Činnost a nabídku Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci, který organizuje mimo jiné soutěž s názvem „Podnikavá hlava“, představil hlavní konzultant Petr Měřínský a program „Erasmus pro mladé podnikatele“ pak Anna Kačabová z Nové ekonomiky, o.p.s. Odpolední program doplnila ještě Martina Zichová, ředitelka nadačního fondu Dalkia ČR, informacemi o finančním příspěvku, který nadace může přidělit vybraným uchazečům na rozjezd podnikání.

„Zejména studenti však hodnotili jako nejzajímavější setkání s mladými podnikateli, které následovalo po informačním bloku,“ doplňuje Kateřina Opatrná. „Potěšilo nás, že pozvání na naši akci přijal jednadvacetiletý Jirka Rostecký, který hned po maturitě založil firmu iParťák, Pavla Simonsen a Jarka Turková z prostějovské firmy Netstep.cz i Tadeáš Foltýn a Zdeněk Novotný, kteří se pod značkou Frigida snaží sladit oblečení s jízdou na kole.“ Každý z pozvaných hostů prezentoval svůj „podnikatelský příběh“ a dal trochu nahlédnout do oblasti, které se věnuje.

Kampaň ICM Prostějov, která byla podpořena MŠMT, však touto akcí neskončila. Pokud se někdo úterní akce nemohl zúčastnit, ale měl by zájem o materiály, může je získat ještě ve čtvrtek 11. září v rámci Dne otevřených dveří ICM nebo si je stáhnout z webu ICM. Koncem září také ICM zveřejní výsledky ankety „Já a podnikání?“, kterou je možné v těchto dnech vyplnit. Takže, co vy a podnikání?

Informační centrum pro mládež Prostějov působí v Prostějově od roku 2001. Sídlí v budově Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově. Jeho posláním je poskytovat bezplatně informace a poradenství mladým lidem a pracovníkům s mládeží (ale i široké veřejnosti) z oblastí, jakými jsou vzdělávání, práce, cestování, volný čas, sociálně patologické jevy, občan a společnost, mládež a EU. Doplňkovými službami, které mohou návštěvníci ICM Prostějov využít, je přístup na internet, černobílý i barevný tisk a kopírování, vazba dokumentů, prodej slevových karet ISIC/ITIC aj.

ICM Prostějov je členem Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v České republice a od roku 2010 je držitelem certifikátu kvality poskytovaných služeb, uděleným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Kateřina Opatrná, Vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov
www.icmprostejov.cz , www.facebook.com/icmprostejovstory | by Dr. Radut